Dlaczego WARTO być w SAPerze?

Czym jest Koło Naukowe SAPer?

To studenckie Koło Naukowe w którym zdobędziesz wiedzę, doświadczenie i umiejętności związane z pracą przy najbardziej powszechnym systemie ERP wśród największych firm. Większość korporacji, czy dużych firm (Lotos, Orlen, PZU, PKO, KGHM, 3M i wiele, wiele innych) korzysta z tego systemu i szukając pracowników zwracają bardzo uwagę na to, czy dana osoba miała do czynienia kiedykolwiek z tym systemem. To także wiele możliwości rozwoju kariery – możesz być specjalistą w danej dziedzinie, ale z obowiązkową znajomością systemu, czyli zostanie twoim codziennym bardzo ważnym narzędziem pracy. Możesz być Key Userem, czyli osobą z dużym doświadczeniem w biznesie i w systemie, która odpowiada za jego rozwój i utrzymanie w danym dziale. Administratorem, czyli osobą, która głownie pracuje przy systemie i rozwiązuje codzienne sprawy przy systemie, który wspiera firmę. Często uznawaną za najtrudniejszą ścieżkę jest zostanie SAP Konsultantem, czyli osobą, której praca polega na wdrażaniu i rozwijaniu systemu SAP u różnych klientów w ramach projektu.

Ku twojej ciekawości zostawiam: sprawdź ile zarabia SAP Konsultant jakiejkolwiek specjalności oraz ile kosztuje jeden kurs SAP na www.training.sap.com J W ramach jednego roku zdobędziesz wiedzę, którą można wpisać w ok. dwa kursy. Sam sprawdź ile możesz otrzymać.

Historia z życia wzięta

Często powtarza się taki przypadek, że osoby które przychodzą na SAPera nie rozumieją tego czego mogą się nauczyć i co im to może dać. Dlaczego? Spotkania są co tydzień, z tygodnia na tydzień trzeba się uczyć a dodatkowo system jest dość skomplikowany. Po pierwszych doświadczeniach zawodowych osoby takie orientują się jak ważna była ta wiedza, bo – osoba znająca system  jest lepszym specjalistą w danej dziedzinie od osoby która go nie zna, łatwiej jest jej znaleźć pracę, wynegocjować podwyżkę a przede wszystkim – zmienić specjalizację bez większego problemu. To większa wartość, elastyczność, która tak bardzo ważna jest na rynku pracy powoduje, że niejedna osoba, która odeszła z Sapera chce się w nim kształcić ponownie na. Jednakże, SAPer to Koło Naukowe dla studentów a niekoniecznie miejsce szkoleniowe dla absolwentów, którzy dopiero po czasie docenili wartość tego co mogli otrzymać.

„Kwadratura koła”

Kiedyś usłyszałem bardzo dobre słowa, że wiedza o tzw. SAPie to wiedza tajemna. Dlaczego? W przeciwieństwie do np. języków programowania nie nauczysz się tego w domowym zaciszu. Potrzebujesz systemu, którego nie postawisz w domu z powodów licencyjnych oraz technicznych. Same wideo tutoriale lub pisane szkolenia nic ci nie dadzą bez dostępu do systemu, bo nie zrozumiesz co czytasz. Najczęściej nie dostaniesz pracy przy systemie SAP bez uprzedniej znajomości systemu. Tak o to kwadratura koła się zamyka. Jest natomiast sposób jak ją przerwać – właśnie przez SAPera!
To w tym Kole zdobędziesz przede wszystkim wiedzę, która pozwoli ci aplikować na stanowiska związane z rozwiązaniami firmy SAP. Po drugie poprzez cotygodniową pracę przy systemie zdobędziesz potrzebne początkowe obycie i doświadczenie. A po trzecie, co bywa najcenniejsze nawiążesz znajomości nie tylko z kolegami i koleżankami z któymi się będziesz uczyć, ale z alumnami, którzy już ukończyli SAPera a także z osobami, które będą prowadzić zajęcia – to uważam osobiście za najcenniejszą rzecz.

Słowo przewodnie na sam koniec:

„Szukam drew długo płonących, nie zaś słomy, która się ogniem szybko zajmie i szybko się nim spali”

 

Autor

Artur Jadwidzic

Prezes KN SAPer 2014-2016

Prowadzący i twórca grupy BI